طرح

تاریخ ثبت : 1394-02-27     تاریخ آخرین ویرایش : 1394-03-2    تعداد مشاهده : 3396 بار     [ اخبار ]

سوباتان ییلاقی بسیار زیبا واقع در 20 کیلومتری غرب شهر لیسار است که در دهه گذشته مورد توجه خاص گردشگران طبیعت دوست کشور قرار گرفته است . سالانه 6 الی 8 هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی از 3 مسیر دریاچه نئور - راه جنگلی لیسار- راه ماشین رو تالش به سوباتان در این منطقه بهشت گونه حضور پیدا می کنند . سوباتان به دلیل نداشتن شورای اسلامی و دهیار ثابت فاقد هر گونه اعتبار دولتی بوده و تا کنون هیچ اقدامی جهت تامین نیازهای خیل عظیم گردشگران از جمله مراکز اقامتی و رفاهی - امکانات بهداشتی و .....صورت نگرفته است . در میان دهها مشکل از جمله نبود راه مناسب - کمبود آب و ..... معضل رها شدن انبوهی از زباله ها توسط گردشگران و اهالی محل بیشتر از همه مشکلات آزار دهنده بود .

خوشبختانه شورای اسلامی شهر و شهردار لیسار با همکاری جمعی از خیرین اقدام به اجرای طرحی تحت عنوان "سوباتان سبز و پاک" نمودند تا انشاالله این مشکل برای همیشه حل گردد .

جمعه 25 اردیبهشت 94 - شهردار (مهندس بابک باباخانی)- رئیس شورای شهر (حاج عسگر آصفی) و جمعی از اعضای شورای شهر (سید حمداله سید ترای - سید هابیل میربهای) و تعدادی از کارکنان شهرداری لیسار (رامین نظیری - حمید ارچینی)- و کارگران زحمتکش خدمات شهری لیسار - بازار سوباتان

همانگونه که گفته شد زباله مشکلی بود که سالها مردم محل و مسافران سوباتان را آزار می داد . عکسی از 16 خرداد 92 از بازار سوباتان دلیل ادعای ماست .

شهردار و شورای اسلامی شهر لیسار با این استدلال که ساکنین سوباتان همان اهالی لیسارهستند که بخشی از سال را در این ییلاق می گذرانند اقدام به اجرای این طرح نمودند .

جزئیات طرح " سوباتان سبز و پاک "

1 -  برگزاری جلسه شورای اسلامی شهر لیسار و تنظیم صورتجلسه و تصویب جزئیات طرح

2 - خرید لوازم  و تهیه امکانات لازم و انتقال آنها به سوباتان 

 

3 - حضور شهردار و اعضای شورای شهر در سوباتان و اجرای چنین طرحی در تاریخ سوباتان بی سابقه بود . اهالی محل امید دارند اینگونه کارهای انسان دوستانه که با کمی همت و غیرت قابل اجراست و نیاز به اعتبار و هزینه های کلانی هم ندارد ، هر از چند گاهی اجرا شود .

4 - چیدن سطلهای زباله آلومنیومی بزرگ و بتونی به تعداد 13 عدد در بازاز و نقاط پر تجمع

5 - اقدام عمومی به جمع آوری کامل زباله های بازار و اطراف و انتقال آن با کامیون شهرداری به محل زباله شهر لیسار و توزیع مقدار قابل توجهی کیسه زباله رایگان بین مغازه ها و مردم محل

جمع آوری زباله های بعضی نقاط اطراف بازار که سالها در آنجا جمع شده بودند نیز بخشی از کار بود .

اطراف چشمه سید بولاغی هم پاکسازی شد .

6 - اقدام به تعیین محلی برای جمع آوری موقت زباله و فنس کشی اطراف آن

 محل جمع آوری زباله فنس کشی شد .

از زحمات آقای علمی دهیار محترم سوباتان جهت تعیین محل جمع آوری زباله و تهیه و ارسال لوازم فنس کشی کمال امتنان را داریم .

7- نصب چند پرده جهت اطلاع رسانی به مردم و رعایت پاکیزگی سوباتان

8 - انتخاب یک کارگر بومی جهت جمع آوری دائمی زباله ها

9 - انتخاب یک راننده وانت نیسان جهت تخلیه سطلها و انتقال زباله به محل تعیین شده .

 

برای تکمیل و ادامه طرح دست نیاز بسویتان دراز کرده ایم .

 دستمان را بگیرید .......

 تلفن تماس جهت اعلام هر گونه کمک به ادامه طرح فوق : 09111835091

حاشیه ها

 1 - در حاشیه این برنامه ، مسئولین از کلبه مردم شناسی عشایری سوباتان نیز بازدید کردند .

2 - گرده دوچرخه سواری " آراکس تهران " از آقای شهردار و شورای محترم شهر بخاطر اجرای این طرح زیست محیطی به شدت تشکر کرده و با کف زدنهای ممتد شهردار جوان ما را مورد تشویق قرار دادند .

3 - نوش جان و گوارای وجودت ای کارگر زحمتکش و دست مسئولانت از این همه پذیرایی کباب بره سوباتان درد نکند .