آبشار ویسادار

تاریخ ثبت : 1399-05-19     تاریخ آخرین ویرایش : 1399-06-5    تعداد مشاهده : 246 بار     [ منهای سوباتان ]

آبشار ویسادار در استان گیلان واقع شده است و یکی از زیباترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. جالب است بدانید که این آبشار از نظر بلندیِ ارتفاع سومین آبشار استان گیلان به‌حساب می‌آید. آبشار ویسادار در ۱۵ کیلومتریِ شهر «پره سر» واقع در استان رضوانشهر قرار دارد و همانند الماسی در قلب جنگل می‌درخشد. کلمۀ «ویسادار» به معنای سایۀ درختِ بید است. شکوه این آبشار را زمانی می‌توان به‌درستی درک کرد که از قسمت پایینی به آن نگاه کنید.

صدای ریزش آب از ارتفاع ۲۰ متری و شکلِ نیم‌دایره‌ای که در اثر برخورد آب با سطح رودخانه به وجود می‌آید و همچنین صدای نوازش سنگ‌ها توسط آب، فضایی بی‌نظیر و فوق‌العاده را برای بازدیدکنندگان به وجود آورده است. صدای پرندگان، قل‌قل کردن آب و نور خورشید که از میان درختان به زمین می‌تابد، همگی صحنه‌ای را به وجود آورده‌اند که در هیچ نقطۀ دیگری نمی‌توانید آن را تجربه کنید. بنابراین اگر می‌خواهید از نقاط زیبا و دیدنی ایران دیدن کنید، حتماً استان گیلان و آبشار ویسادار را در فهرست مقصد‌های خود قرار دهید. همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم، برای دسترسی به آبشار ویسادار باید به استان رضوانشهر و سپس به جنگل پیلمبرا بروید. برای رسیدن به این جنگل ابتدا از رشت به رضوانشهر بروید و سپس راه خود را در مسیر آستارا ادامه دهید تا به شهر پره سر برسید. سپس مسیرتان را به سمت روستای صیقل سرا و ابویار تغییر دهید. بعد از طی کردن ۱۳ کیلومتر از این مسیر به تابلوی آبشار ویسادار می‌رسید و کمی جلوتر پلِ آبشار قرار دارد و در این نقطه می‌توانید خود آبشار را در سمت چپتان مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که تقریباً یک‌سوم از این جادۀ روستایی آسفالت شده است و سایر قسمت‌های آن خاکی می‌باشد. درنتیجه یک بارش باران می‌تواند مشکلات جدی برای عبور و مرور وسایل نقلیه در این جاده ایجاد کند و عبور از برخی نقاط آن به‌شدت دشوار می‌شود. با توجه به این مسئله، حتماً قبل از رفتن به آبشار ویسادار وضعیت آب‌وهوایی را بررسی کنید و همچنین مطمئن شوید که در روزهای پیشین بارشی در منطقه رخ نداده باشد. در دو طرف رودخانۀ این آبشار لایه‌ای سنگی بر روی دیواره‌های آبشار شکل گرفته است که زیبایی این جاذبۀ طبیعی را دوچندان کرده است. در قسمت جلویی آبشار پلی آهنی تعبیه شده است که می‌توانید با استفاده از آن به قسمت بالایی آبشار بروید.

تماشای آبشار از بالا به پایین ترس، اضطراب و هیجان جالبی را در انسان به وجود می‌آورد. آبشار ویسادار در مسیر رودخانه لمیر قرار گرفته است. بهترین زمان بازدید از این آبشار در فصل بهار است و به‌طورکلی این منطقه از فروردین‌ماه تا اواخر مهرماه وضعیت آب‌وهوایی مناسبی دارد و برای گردشگران و مسافران مناسب می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم که اگر در تعطیلات عید نوروز در نواحی شمالی ایران اقامت دارید، حتماً به استان گیلان و آبشار ویسادار سر بزنید و از منظرۀ بکر و دیدنی آن لذت ببرید. اگر می‌خواهید در فصول بارانی به این منطقه بروید، باید لوازم مناسب مانند چکمه، لباس گرم و… را همراه داشته باشید. یکی از نکات مثبت دربارۀ این آبشار این است که فاصلۀ زیادی تا شهر ندارد و مسافت آن تا رشت شاید حدود دو ساعت به طول بیانجامد. درنتیجه، نیازی نیست نگران محل اقامت باشید؛ کافی است به شهر رشت بروید و از اقامتگاه‌ها، هتل‌ها، مسافرخانه‌ها یا ویلاهای اجاره‌ای استفاده کنید. فاصلۀ آبشار ویسادار تا منطقۀ تالش نیز حدود یک ساعت است و از امکانات اقامتی این منطقه نیز می‌توان استفاده کرد.

برای رزرو ویلا در این‌منطقه با شماره ۰۹۲۱۵۵۲۱۵۲۵ تماس بگیرید